Ferie zimowe 2016, czyli nasz piąty „Euroweek”

Zaczęło się zupełnie niewinnie. W styczniu 2013 roku 8 osób, które obecnie są uczniami klas maturalnych, wyjechało pierwszy raz na obóz szkoleniowy zorganizowany przez Europejskie Forum Młodzieży i współfinansowany przez Unię Europejską. Spędziliśmy wtedy 5 dni
w pensjonacie „Silesia” w Długopolu Dolnym rozmawiając, ucząc się i bawiąc z wolontariuszami z Wietnamu, Argentyny, Meksyku i Turcji. Językiem komunikacji był oczywiście angielski. Do dzisiaj pozostały cudownie roześmiane zdjęcia, wspomnienia, nadzieja, że kiedyś jeszcze się spotkamy i, przede wszystkim, lepsza znajomość języka angielskiego.
Ci, którzy wtedy byli z nami, zdają maturę w maju 2016 r. Wybrali język angielski na poziomie rozszerzonym i często mówią, że to Euroweek pozwolił im przełamać barierę językową, uwierzyć w siebie i po prostu zacząć mówić, myśląc o przekazaniu czy uzyskaniu informacji, a nie o tym, czy czasami nie popełniam błędów.

W lutym 2014 roku i styczniu 2015, podczas ferii zimowych, znacznie już większe grupy gimnazjalistów (prawie 30 osobowe) szlifowały angielski na pięciodniowych Euroweekach w Długopolu Zdrój.

Tak nas zafascynowała atmosfera zajęć, że poprosiliśmy o zorganizowanie wyjazdu wakacyjnego w lipcu 2015 roku. Udało się! Od 9 do 15 lipca, czyli 7 dni, spędziliśmy w słonecznym Miedzygórzu w odrestaurowanym pensjonacie nomen omen „Słoneczna”. Każdy dzień rozpoczynaliœmy od tak zwanego Energizera – pobudzaliśmy umysł i ciało do pracy. Następnie zajęcia od 9.30 do 20.00 – prezentacje, debaty, interaktywne warsztaty, gry symulacyjne, ćwiczenia praktyczne, poznawanie krajów Unii Europejskiej i krajów, z których pochodzą wolontariusze, konferencje prasowe a nawet wycieczka zagraniczna do Pragi. Dni wypełnione po brzegi i coraz większa łatwość w komunikowaniu się w języku angielskim, który, mimo że to język obcy, wcale już dla nas obcy nie był.

W tym roku wyjeżdżamy tradycyjnie w czasie ferii, a dokładnie 2 lutego. Nawiązaliśmy współpracę z Publicznym Gimnazjum w Białobrzegach i zabieramy ze sobą dziesięcioosobową grupę naszych rówieœników wraz z opiekunką. Jest to swego rodzaju rewanż za umożliwienie nam uczestnictwa w warsztatach językowych w Warszawie. 3o listopada 2015 roku dziesięć osób z naszego gimnazjum uczestniczyło w zajęciach prowadzonych przez wolontariuszkę ze Stanów Zjednoczonych, przedstawiającą legendy Ameryki Północnej. Kasandra (nasza wolontariuszka nosi takie niezwykłe imię) próbowała również nauczyć nas tradycyjnych tańców pierwszych mieszkańców Stanów. Cieszymy się, że teraz my możemy pochwalić się naszą inicjatywą. Jadą z nami również nasi koledzy ze szkoły podstawowej (11 osób z oddziałów V i VI), gdyż jesteœmy jedną szkolną rodziną w Zespole Szkół Samorządowych.

Niektórzy z nas jadą na Euroweeek po raz czwarty, niektórzy po raz pierwszy i są nieco zagubieni. Będziemy się wspierać, nasza kadra pedagogiczna, jak zawsze, będzie z nami i w dzień i w nocy, służąc pomocą lingwistyczną, kanapką, plasterkiem, tableteczką witaminy C czy spodniami w kwiatki, gdy trzeba będzie przygotować występ Elvisa Presleya lub nakręcić thriller w angielskiej wersji językowej.

Będzie się działo! Zdamy relację po powrocie, zaprezentujemy zdjęcia a na razie do zobaczenia, czyli see you soon.

Autor: B. I. Michalska