Militarna jesień

Highslide JS W dniach 16 - 18 października 2015 r. Wyśmierzyce przeżywały niezwykłe wydarzenie. Za sprawą Burmistrza Wyśmierzyc, Grupy Militarnej Pilica oraz Siwy 4x4 zorganizowano Imprezę pod nazwą Militarna Jesień w Wyśmierzach.
W pištkowe popołudnie plac szkolny zmienił się nie do poznania. Z całej Polski, m. in. z Kielc, Warszawy, Płocka, Tomaszowa Mazowieckiego, Łęczycy, Łodzi, Krakowa i Włocławka zaczęły zjeżdżać zabytkowe pojazdy wojskowe. Wśród nich znalazły się oryginalna Sanitarka Dodge WC 54 z 1943 r., JeepWills z 1944 r., unikatowa Amfibia 126p PLT (jedna z 15 wyprodukowanych w Polsce egzemplarzy). Ford Mutt, pojazd opancerzony RDM, pojazd gąsiennicowy Volvo BV, lekki samochód ciężarowy Dodge WC 52. Wielką atrakcją stała się armata przeciwpancerna. Właściciele zabytkowych pojazdów zostali zakwaterowani w budynku szkoły.
W sobotę uczestnicy zjazdu zorganizowali pokaz paint balla dla uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kostrzynie, a w godzinach popołudniowych przygotowali szereg atrakcji dla społeczności Wyśmierzyc. Zorganizowano m. in. konkurs rzutu granatem na odległość i do celu. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy, nagrody rzeczowe. Prawdziwe oblężenie przeżywała strzelnica polowa, otwarta dla starszej młodzieży i dorosłych. Stadion Miejski, mimo niezbyt sprzyjającej pogody tętnił życiem.
Zabytkowe samochody cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem. Największą atrakcją były przejażdżki nimi. Nie zabrakło chętnych do wykonania pamiątkowej fotografii z militariami w tle lub też z członkami grupy rekonstrukcyjnej z Tomaszowa Mazowieckiego. Zziębnięci i głodni mogli skorzystać z grochówki i gorącej herbaty serwowanej przez Radę Rodziców. Imrezę zakończyło wspólne ognisko z kiełbaskami.
Ta niecodzienna impreza odbyła się dzięki wielu sponsorom i darczyńcom, którzy okazując serce dali radość przede wszystkim najmłodszym.

Fot.: B. Górnicka Na podstawie: http://www.wysmierzyce.pl