Uroczyście i radośnie

Highslide JS Uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych godnie uczcili rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. W wigilię Święta Niepodległości uczniowie wszystkich oddziałów szkoły podstawowej i gimnazjum zebrali się, by uroczyście oddać hołd bohaterom, którzy przywrócili nam Niepodległą Rzeczpospolitą. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście na czele z Burmistrzem Wyśmierzyc, panem Markiem Bielewskim oraz mieszkańcy gminy i rodzice uczniów uczęszczających do ZSS.
Punktualnie o 17.00 dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych, pan Piotr Lewecki, powitał wszystkich przybyłych. Następnie wprowadzono sztandar gimnazjum i odśpiewano hymn narodowy. Słowa „Jeszcze Polska nie zginęła” odśpiewane przy akompaniamencie orkiestry dętej prowadzonej wprawną ręką pana Józefa Stańczyka, zabrzmiały szczególnie wzruszająco wśród romantycznej i symbolicznej scenografii przygotowanej na tę okoliczność. Magia bieli i czerwieni, starych rycin, nagich drewnianych krzyży, pożółkłych brzóz i suchych jesiennych liści oraz kotylionów, którymi uczniowie obdarowali wszystkich zebranych, sprawiła, że podniosły nastrój dumy i radości udzielił się wszystkim zebranym.
Uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny przedstawiający drogę Polski do niepodległości. Dzięki nawiązaniom do historii, literatury, malarstwa i muzyki stworzono niezapomniany obraz patriotyzmu, poświęcenia i oddania sprawie niepodległego bytu naszej ojczyzny. Na scenie pojawili się polscy wieszczowie, postacie z ich dzieł, zabrzmiała patriotyczna poezja romantyczna oraz pieśni i melodie nierozerwalnie związane z listopadem 1918 roku.
Wspólny wysiłek dyrekcji, nauczycieli Zespołu Szkół Samorządowych, orkiestry i przede wszystkim uczniów zaowocował. Udało się wykreować jedyne w swoim rodzaju dzieło – lekcję patriotyzmu, historii, tradycji i dumy z Niepodległej Ojczyzny.

Tekst: I. Michalska, fot.: B. Górnicka