Noc muzeów w Wyśmierzycach

14 maja 2016 r. miało miejsce niecodzienne wydarzenie, które zostało objęte Honorowym Patronatem Muzeum Powstania Warszawskiego.

Podczas Nocy Muzeów wszyscy zainteresowani mogli:
1. obejrzeć Wystawę przedmiotów dawnych w Zespole Szkół Samorządowych;
2. zwiedzić kościół p.w. Św. Teresy z Avilla w Wyśmierzycach;
3. podziwiać eksponaty zgromadzone w Izbie Pamięci przy Publicznej Szkole Podstawowej w Kostrzynie;
4. odwiedzić drewniany kościół p.w. Św. Stanisława w Kostrzynie;
5. uczcić pamięć ofiar II wojny światowej przy pomniku w Paprotnie;
6. zadumać się przy pomniku zamordowanych mieszkańców Brodku.

To niezwykłe wydarzenie rozpoczął Burmistrz Wyśmierzyc, M. Bielewski, który przedstawił zebranym ideę Nocy Muzeów, odbywającej się corocznie 14 maja w wielu miastach Polski i Europy. Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych, P. Lewecki, opowiedział zebranym o ponad dwustu eksponatach zgromadzonych w szkole dzięki wielkiemu zaangażownaiu uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli. Proboszcz parafii Wyśmierzyce, ks. R. Sionek prezentował eksponaty sakralne - zabytkowe ornaty, tzw. skrzypki oraz stare księgi liturgiczne, a podczas zwiedzania miejscowego kościoła, nawiązał do XIV-wiecznej tradycji parafii. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie izby pamięci przy Publicznej Szkole Podstawowej oraz drewnianego kościoła w Kostrzynie. Mieszkaniec Paprotna, emerytowany nauczyciel pan J. Wójcik, opowiadał o ofiarach II. wojny światowej, którym poświęcono tamtejszy pomnik, zaś naoczny świadek tragicznego wydarzenia sprzed 72 lat, pani M. Paszyńska, przybliżyła zebranym losy zamordowanych mieszkańców Brodku. Podczas przejazdu szkolnym autobusem można było posłuchać opowieści przygotowaniej przez wicedyrektor Zespołu Szkół, B. Górnicką, na temat miejsc pamięci w Wyśmierzycach. Ostatnim przystankiem było obejrzenie filmu udostępnionego przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to, mimo niesprzyjającej pogody, cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Autor: B. Górnicka