BEZPIECZNE FERIE

Czas zimowych ferii to czas zabaw i wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Nie wszyscy jednak wyjadą na zorganizowany wypoczynek, niektórzy będą ten czas spędzać w domach i będą szukać wrażeń na własnych podwórkach.
Aby uświadomić uczniom, jak bezpiecznie należy spędzać ten zimowy czas, zorganizowana została dla nich prelekcja z udziałem przedstawiciela białobrzeskiego WOPRu. Uczniowie dowiedzieli się, że nie należy lepić śnieżek z domieszką lodu i kamieni, nie należy rzucać ich w twarz oraz w przejeżdżające samochody, gdyż zaskoczony kierowca może wpaść w poślizg i spowodować wypadek, nie należy zjeżdżać na sankach w pobliżu dróg, nawet mało uczęszczanych oraz w pobliżu rzek i zamarzniętych zbiorników wodnych.
Jazda na łyżwach sprawia wielką frajdę, lecz aby ta przyjemność była bezpieczna, należy korzystać z lodowisk zorganizowanych, nie należy jeździć na zamarzniętych rzekach czy stawach lub jeziorach, nie znając grubości lodu.
W razie załamania się lodu nie należy panikować wołając o pomoc, nie należy podawać bezpośrednio ręki osobie w przeręblu - najlepiej podać sanki, gałąź, kurtkę. Na lodzie należy rozłożyć ciężar ciała, najlepiej czołgając się w kierunku brzegu.
Podczas prezentacji omówiono podstawowe informacje o lodzie, zapoznano uczniów z zasadami przebywania w okolicach zamarzniętych zbiorników wodnych, zasadami bezpiecznego zachowania, samoratownictwa, wzywania pomocy oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia.

FOTO: