Historia, jakiej nie znacie

W środę 16 listopada gościliœmy w naszej szkole niecodziennego gościa - pana Stanisława Krzesińskiego z Grzmiącej. Podzielił się z nami wspomnieniami związanymi z II wojną światową.
Kiedy wybuchła ta najtragiczniejsza w skutkach wojna pan Krzesiński miał 3 lata. Dzieciństwo przyszło mu przeżyć w trudnych czasach strachu, głodu i zniewolenia.
W jego rodzinnym domu stacjonowały wojska niemieckie. Był to oddział żołnierzy, którzy przyjechali na odpoczynek po stłumieniu Powstania Warszawskiego (tzw. pancerniacy). Mieszkańcom nie wolno było wychodzić z zabudowań.
Dwa razy w tygodniu przez wieś przechodziła inspekcja. Sprawdzano czy nikt nie leży chory w łóżku, gdyż Niemcy obawiali się wybuchu epidemii. W progi jego rodzinnego domu zawitali również mieszkańcy Warszawy, którzy musieli opuścić zniszczoną stolicę. Gospodarze podzielili się z nimi skromnymi zapasami żywności.
W tym czasie okupanci budowali most przez Pilicę na Górkach, który został zniszczony w czasie walk o wyzwolenie w styczniu 1945 r.
W pamięć naszego gościa zapadły także obrazy związane z żydowskim gettem powstałym na terenie Wyśmierzyc. Wracanie do tamtych czasów jest bardzo bolesne.
Pan Krzesiński dwa razy cudem uniknął śmierci z rąk najeźdźcy. Mimo tylu tragicznych przeżyć cieszy się dobrym zdrowiem i z optymizmem patrzy w przyszłość. Zadziwił wszystkich recytacją wiersza "Powrót taty" A. Mickiewicza. Na koniec uczniowie zadawali pytania związane z okresem II wojny światowej.

Dziękując za poświęcony nam czas życzyliśmy p. St. Krzesińskiemu dużo zdrowia i pomyślności na kolejne lata.

Autor: Przemysław Górzyński
Foto: Katarzyna Grotek

Spotkanie przygotowano w ramach projektu grantowego "Koło dziennikarskie REPORTER SZKOLNY" prowadzonego dzięki pozyskaniu dotacji w "Konkursie Grantowym Działaj Lokalnie 2016" finansowanym przez Polsko - Amerykańską Fundację Wolności realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i "Koalicję dla Młodych" - Fundusz Lokalny Ziemi Białobrzeskiej.