ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM! - o projekcie edukacyjnym dla klas I - III

W roku szkolnym 2016/2017 ruszyła siódma edycja ogólnopolskiego projektu dla klas I-III szkół podstawowych „Zdrowo jem, więcej wiem!”. Celem konkursu jest podniesienie wiedzy na temat zależności pomiędzy sposobem odżywiania a stanem zdrowia. Organizatorem jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska. Honorowy patronat nad konkursem objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.
Program ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Uczy nie tylko pracy w grupie, ale przede wszystkim zmienia nawyki żywieniowe, edukuje i skłania do zmiany stylu życia.

Do siódmej edycji projektu z naszej szkoły przystąpiły klasy drugie pod nazwą "Cytrusie" – opiekun pani Jadwiga Furmańska i klasy trzecie jako "Granatusie" – opiekun pani Wiesława Pękacka. Konkurs trwa przez cały rok szkolny i składa się z trzech etapów: jesiennego, zimowego i wiosennego. W każdym z nich należy zrealizować promujące zdrowie lekcje tematyczne, konkursy, aktywność ruchową i spotkania z rodzicami.

W ramach jesiennych – pierwszej części działań - dzieci nauczyły się rozpoznawać owoce i warzywa (zmysłami wzroku, dotyku, smaku) i zapoznały się z pięcioma grupami kolorystycznymi owoców i warzyw. Wykonały "kolorowe talerze" z papieru, które zdobią tablice ścienne w klasach. Każda klasa, pamiętając o zasadach higieny, przygotowała smaczne i zdrowe, kolorowe sałatki, surówki oraz "Jeże na słodko" z gruszek i winogron. Do kulinarnych zmagań zaprosiliśmy też klasę 4. Każda klasa otrzymała wyróżnienie.

Highslide JS Aby przybliżyć tematykę zdrowego odżywiania, 25 października dzieci zaprezentowały inscenizację wiersza Jana Brzechwy "Na straganie".
Na występy zaprosiliśmy kolegów i koleżanki z klas IV-VI szkoły podstawowej. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało. Następnie odbył się konkurs na najciekawszy strój warzywny. Najgłośniejsze brawa otrzymał Kacper Jarosz (Fasolka) z grupy "Cytrusie" i Kacper Furmański (Koperek) z grupy "Granatusie". Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczyła pani dyrektor. Na zakończenie spotkania częstowaliśmy wszystkich świeżymi owocami i warzywami przygotowanymi na "kolorowym talerzu".

W ramach projektu odbył się konkurs "Zagadki owocowo-warzywne". Nauczyciel czytał wierszyki - zagadki, a dzieci odgadywały. Dla najlepszych były dyplomy. Podczas kolejnych zajęć uczniowie prezentowali owoce i warzywa, przydzielone wcześniej przez nauczyciela. Były wierszyki, zagadki, ciekawostki, informacje na temat wartości odżywczych omawianego owocu lub warzywa. Najciekawsze prezentacje zostały nagrodzone dyplomami. Z zebranych prac powstały dwie "Encyklopedie warzyw i owoców" - grupy "Cytrusie" i grupy "Granatusie".

Uczniowie z klas drugich i trzecich tworzyli pisemka klasowe zachęcające do zrezygnowania ze słodyczy na rzecz owoców i warzyw, pestek i orzechów. Powstało 11 pisemek. W grupie "Cytrusiów" wyróżniona została "Witaminka", a w grupie "Granatusiów" – "Abecadło Zdrowia". Na korytarzu szkolnym powstała wystawa prac uczniów, którą można oglšdać i czytać na przerwach w szkole.

Highslide JS Kolejnym zadaniem konkursowym było wybranie 10 najlepszych zabaw na świeżym powietrzu. Oto one:
1. "Kury na grzędzie"
2. "Klucha"
3. "Zbijany"
4. "Szczur"
5. "Gąski, gąski do domu"
6. "Gra w gumę"
7. "Goršca piłka"
8. "Berek"
9. "Gra w klasy"
10. "Zabawa w chowanego".

W cieplejsze dni październikowe bawiliśmy się na boisku szkolnym, wykorzystując piłki, skakanki czy gumy. Zaprosiliśmy do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu pierwszaków. Promocja podjętych działań w szkole przez zespoły konkursowe w ramach realizacji projektu "Zdrowo jem, więcej wiem" była dość widoczna.

Formy promocji w naszej szkole to m.in.:
- gazetki tematyczne na szkolnym korytarzu,
- zapraszanie uczniów z innych klas na nasze działania w ramach projektu i aktywne ich włączanie w realizację zadań konkursowych: klasy 4-6 na przedstawienie "Na straganie", klasę 4 do wykonywania surówek i sałatek owocowo-warzywnych, pierwszaków do gier i zabaw na świeżym powietrzu,
- zorganizowanie wystawy na szkolnym korytarzu, na której znalazły się klasowe pisemka,
- przewadze warzyw i owoców nad słodyczami, a także "Encyklopedie owoców i warzyw",
- częstowanie uczniów naszej szkoły pokrojonymi owocami i warzywami przygotowanymi na talerzu,
- wykonanie owocowo-warzywnych dekoracji klas,
- dzielenie się wiedzą z rodzicami na Forum dla rodziców,
- umieszczenie na stronie internetowej szkoły informacji o projekcie "Zdrowo jem, więcej wiem" i przeprowadzonych działaniach.

W ramach projektu odbyło się też zebranie z rodzicami.

Relacja: J. Furmańska