WYCIECZKA DO WARSZAWY

Pomimo deszczowej i zimnej aury jesiennej uczniowie gimnazjum, podzieleni na dwie grupy, w dniach 17 i 24 listopada uczestniczyli w wycieczkach do Warszawy "Śladami lektury Kamienie na szaniec". Opowieści o wspaniałej przyjaźni, o czasach bohaterstwa i grozy, o ludziach, którzy jak napisał Aleksander Kamiński: w życie wcielić potrafili dwa wspaniałe ideały: Braterstwo i Służbę.

Pierwszym punktem naszego programu było Mauzoleum Walk i Męczeństwa w Alei Szucha, dawnej siedziby gestapo, gdzie przesłuchiwany był Rudy. Najcenniejszą częścią ekspozycji sš tu pomieszczenia zachowane prawie w nienaruszonym stanie: wąskie korytarze, cele zbiorowe, izolatki i pokój dyżurnego gestapowca, w którym odbywały się przesłuchania.
Na ścianie katowni odnaleŸliśmy napis wyryty przez jednego z torturowanych więźniów: Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć.
Będąc pod wrażeniem tego miejsca i jego nastroju, w zadumie spacerkiem powędrowaliśmy do Gimnazjum i II Liceum im. Stefana Batorego, do którego przed wybuchem wojny uczęszczali przedstawiciele pokolenia Kolumbów, a wśród nich bohaterowie lektury: Rudy (Jan Bytnar), Alek (Aleksy Dawidowski), Zośka (Tadeusz Zawadzki) czy K. K. Baczyński – poeta.
Licealista Bartek był naszym przewodnikiem po szkole i w ciekawy sposób opowiadał o historii i przedwojennych absolwentach, a także zaprowadził nas do Izby Pamięci, gdzie mogliśmy oglądać fotografie, pamiątki i dokumenty bohaterów.
Jeżdżąc po Warszawie, uczniowie zwrócili uwagę na miejsce śmierci Kamila Baczyńskiego, miejsce, w którym mieszkali państwo Bytnarowie, na Arsenał, gdzie odbyła się słynna akcja odbicia Rudego, również pomnik Mikołaja Kopernika, z którego Alek w czasie okupacji usunął niemiecką tablicę.
Kolejnym zwiedzanym przez nas miejscem było Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie przetrzymywany był Rudy i gdzie młodzież mogła usłyszeć opowieść o życiu w najstraszniejszym warszawskim więzieniu, a także zobaczyć pierwsze wydanie książki Kamienie na szaniec.
Cmentarz Powązki Wojskowe był następnym punktem programu. Jest to miejsce zadumy i oddania hołdu tym młodym ludziom, którzy z narażeniem życia walczyli z okupantem. To tutaj w słynnej kwaterze Brzozowych Krzyży pochowani zostali bohaterowie książki Zośka, Alek i Rudy, ale też ich koledzy, a także autor ksišżki Aleksander Kamiński. Na grobach bohaterów lektury zapłonęły zapalone przez nas znicze.
Następnie pod kierunkiem przewodniczki zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie odbyła się lekcja muzealna poznania historii Powstania 1944 r. Interaktywne muzeum wywarło na wszystkich ogromne wrażenie. Fragmenty filmów dokumentalnych ukazujące życie okupacyjne warszawiaków, bijące serce Warszawy (63 razy na minutę), odgłosy nalotów niemieckich, zdjęcia i pamiątki powstańców, broń, samolot Liberator B-24J, film "Miasto ruin" wykonany w technice 3D oraz przejście kanałami, w których ukrywali się powstańcy, to tylko fragmenty tej niezwykłej lekcji historii.

W czasie całej wyprawy czuliśmy tę niezwykłą atmosferę harcerzy, wzbogaciliśmy wiedzę na temat II. wojny światowej i sprawdziliśmy, jak dobrze znamy historię Jana Bytnara, Alka Dawidowskiego i Tadeusza Zawadzkiego. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wycieczka była wyjątkowa. Przekonaliśmy się na własne oczy, ile naród polski musiał wycierpieć, abyśmy teraz mogli żyć w wolnym kraju.

Tekst: Elżbieta Popiel
Foto: Elżbieta Popiel