ZAKOŃCZENIE PROJEKTU "MŁODZI DZIENNIKARZE Z PASJĄ"

14 grudnia, w czwartek, odbyło się podsumowanie projektu "Młodzi dziennikarze z z Pasją" realizowanego przez młodzież i nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej w Wyśmierzycach.
Projekt zrealizowano w ramach programu grantowego "Działaj Lokalnie 2017" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i "Koalicję dla Młodych" Fundusz Lokalny Ziemi Białobrzeskiej.
Celem projektu było poszukiwanie pamiątek, w tym fotografii, dokumentów czy wspomnień na temat przeszłości Szkoły w Wyśmierzycach w związku z przesłanką o zbliżającej się rocznicy 200-lecia.
Uczestnicy odbyli warsztaty z dziennikarką Echa Dnia – Izabelą Kozakiewicz, która udzielała rad: jak pozyskać materiał prasowy, jak słuchać rozmówcy, jak opisywać zebrane materiały, tworzyć tytuł, który zaciekawi odbiorcę. Wspólnie z dziennikarką uczniowie próbowali napisać swój pierwszy artykuł. Udało się przeprowadzić kilka wywiadów, zarówno z seniorami (90 – latkami) mieszkającymi w Wyśmierzycach – wspominającymi stary, drewniany budynek, pamiętającymi czasy tajnych kompletów podczas II wojny światowej i stare ławki „spod siekiery”, jak i z młodszymi - rodzicami uczniów oraz dzisiejszymi uczniami.
Na uroczystość zakończenia działań projektowych zaprosiliśmy m.in. pana Tadeusza Rostkowskiego – redaktora naczelnego Naszej Gazety, wydawanej w Wyśmierzycach, autora wielu publikacji ksišżkowych, m. in. na temat szkoły. Podzielił się z uczniami swoimi odkryciami i wspomnieniami z poszukiwań dotyczących historii szkoły i naszego miasteczka.
Zebrane materiały, relacje z życia szkoły są na bieżąco opisywane w gazetce: "Reporter Szkolny" oraz na szkolnej stronie internetowej. Nasze działania, które zintegrowały całą lokalną społeczność, nie kończą się wraz z końcem projektu. Planujemy już kolejne wywiady, spotkania z absolwentami i przyjaciółmi Szkoły. Chcemy dobrze przygotować się do obchodów 200-lecia w 2019 roku.

Relacja: Redakcja "Reportera Szkolnego"
Foto: Małgorzata Papińska, Beata Górnicka