"OCALMY OD ZAPOMNIENIA..." - SPOTKANIE Z JANEM WÓJCIKIEM

Highslide JS 24 października 2017 r., w naszej szkole odbyło się spotkanie z p. Janem Wójcikiem, emerytowanym nauczycielem i jednym z inicjatorów budowy pomnika ku czci mieszkańców Paprotna, zamordowanych w czasie II wojny światowej. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu "Ocalmy od zapomnienia..." Prowadził je nauczyciel historii Piotr Lewecki, a uczestniczyła młodzież z oddziałów gimnazjalnych naszej szkoły.
Na wstępie pan Jan Wójcik przybliżył młodzieży sytuację wojenną Polski, z uwzględnieniem przemian społeczno - politycznych, które zaszły w Polsce po konferencjach wielkich mocarstw w Jałcie i Poczdamie. Przypomniał tragiczne losy naszych rodaków, którzy po zakończeniu wojny musieli stawić czoła nowej okupacji - sowieckiej. Wielu Polaków nie mogło w to uwierzyć. Szczególnie żołnierze Armii Krajowej, walczący z determinacją o wolną Polskę na wszystkich frontach II wojny światowej.
Rozmówca przypomniał postać żołnierza niezłomnego - Chmielewskiego Zygmunta, ps. Lew z kolonii Wawrzyszew. Opowiadał młodzieży o trudnych, pierwszych latach po wojnie. O walce żołnierzy AK z wojskiem nowej, komunistycznej Polski. Przybliżył sylwetkę Aleksandra Młyńskiego, ps. Drągal, przywódcę jednego z oddziałów.
Następnie na prośbę prowadzącego, gość wspominał tragiczne losy mieszkańców Paprotna, którym poświęcono pomnik stojący dziś w centralnym miejscu wsi. Wśród ofiar byli: Narożnik Jan i Zbiciak Antoni, którzy zginęli podczas kampanii wrześniowej 1939 r., Miazga Zofia, będąca wówczas w ciąży, 8-letni chłopiec Miazga Marian, Miazga Jerzy, Dawiczewska Helena, pan Strzelczyk, Munik Władysława. Te osoby zginęły w czasie ofensywy wojsk radzieckich i polskich w styczniu 1945 r. Midzio Władysław zginął na Pawiaku w 1943 r., Syta Antoni w Powstaniu Warszawskim w 1944 r. Dwoje mieszkańców oddało życie dla ojczyzny w największym piekle na ziemi - w obozie niemieckim Auschwitz - Birkenau 1943 r. Była to Narożnik Katarzyna (nr obozowy 41230) i Krzosek Jan (nr obozowy 115455). To tylko cząstka ofiar naszego narodu. W czasie II wojny światowej zginęło ponad 6 milionów Polaków.

Młodzież z zapartym tchem słuchała tych słów, niektórzy ukradkiem ocierali łzy.
Na koniec delegacja młodzieży wręczyła p. Janowi Wójcikowi symboliczną różę i podziękowanie podpisane przez dyrektora szkoły, Beatę Górnicką.
Spotkanie z p. Janem - to po pamiętnej wycieczce do Muzeum Powstania Warszawskiego, konkursie historycznym na ten temat - kolejny element pogłębiania patriotyzmu wśród naszych uczniów.

Projekt "Ocalmy od zapomnienia - miejsca pamięci z okresu II wojny światowej na terenie gminy Wyśmierzyce" jest realizowany w ramach programu "Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju".

Relacja: P. Lewecki
Foto: B. Górnicka