W WYŒMIERZYCACH

RAJD ROWEROWY ŚCIEŻKAMI HISTORII

W dniu 12 października 2018 r. odbył się rajd rowerowy "Ścieżkami historii", zorganizowany w ramach projektu "GPS III Sektora-profesjonalna nawigacja w BCO".Rajd uświetnił obchody 100-lecia niepodległej Polski.
Wzięli w niej udział uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kostrzynie i Wyśmierzycach wraz z opiekunami: Bernadetą Sitarek, Anetą Żak, Szymonem Gacą, Arkadiuszem Badowskim i Piotrem Leweckim. Każdy uczestnik otrzymał pamištkową koszulkę w barwach narodowych i czerwony worek turystyczny z napisem "Wolna Polska 1918-2018".
Trasa rajdu przebiegała przez miejsca pamięci narodowej w naszej gminie. Na początek uczestnicy oddali hołd i wysłuchali informacji o działalności żołnierza AK pochowanego w Grzmiącej - Grędowskiego. Następnie kawalkada rowerowa ruszyła do Paprotna, aby tam uczcić pamięć pomordowanych mieszkańców wsi w czasie II wojny światowej. Kolejnym celem rajdu była wieś Brodek. Tam uczniowie usłyszeli tragiczną historię mieszkańców tej wsi. Odmówili modlitwę za zmarłych i ruszyli ku Wyśmierzycom. W mieście zatrzymali się najpierw przed pomnikiem wybitnego rodaka błogosławionego księdza Franciszka Rosłańca. Odczytany życiorys wstrząsnął zebranymi uczniami. Ostatnim obiektem historycznym odwiedzanym przez uczestników rajdu był pomnik pomordowanych mieszkańców miasta w czasie II wojny światowej.
Ostatnim etapem rajdu było wspólne ognisko. Każdy mógł skosztować smacznej, pieczonej kiełbaski z bułką i napojem. Kulminacyjnym punktem rajdu był konkurs historyczny przy ognisku. Do finału konkursu "Dla Niepodległej" awansowali: Filip Miazga, Daniel Zakrzewski i Jakub Senator. W wyniku zaciętej rywalizacji zwycięzcą konkursu został Daniel Zakrzewski, który wyprzedził Jakuba Senatora i Filipa Miazgę. Zwycięzcy otrzymali piękne książki o tematyce niepodległościowej.
Przy pięknej, słonecznej pogodzie i wspaniałych humorach, uczestnicy godnie uczcili historyczną rocznicę. Organizator pragnie podziękować uczestnikom za zdyscyplinowanie i zaangażowanie, opiekunom zaś za pomoc.

Do zobaczenia na innych trasach.

Relacja: Piotr Lewecki
Zdjęcia: Szymon Gaca