Projekt edukacyjny

TEMATY PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH W ROKU SZKOLNYM 2016/17

mgr P. Lewecki
"Mniejszości narodowe w Polsce" - projekt z wiedzy o społeczeństwie
"PRL w oczach naszych rodziców i dziadków" - projekt z historii

mgr E. Popiel
"Najczęściej popełniane błędy językowe" - projekt z języka polskiego

mgr I. Michalska
"Kobieta - słaba płeć. Silne kobiety w historii Anglii" - projekt z języka angielskiego

mgr A. Żak
"Stroje subkultur młodzieżowych" - projekt z zajęć artystycznych

mgr K. Syta
"Chemia w łazience" - projekt z chemii

mgr M. Zegarek
"Remont mieszkania" - projekt z matematyki

mgr A. Dąbrowska
"Czy warto odwiedzić Pragę" - projekt z geografii

mgr S. Gaca
"Czy damy radę? Półmaraton" - projekt z wychowania fizycznego

mgr Ł. Ratecka
"Kryzys Energetyczny! Co robić - opcja nuklearna" - projekt z fizyki

mgr A. Śmietanka
"10 najbardziej wpływowych Niemców dziś ... i w przeszłości" - projekt z języka niemieckiego

PREZENTACJA PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH
ZREALIZOWANYCH PRZEZ UCZNIÓW
PUBLICZNEGO GIMNAZJUM IM. W. REYMONTA
W ROKU SZK OLNYM 2015/16

DOBRE MANIERY ZAWSZE I WSZĘDZIE

Projekt Dobre maniery zawsze i wszędzie realizowany przez gimnazjalistów klasy II w składzie: Kacper Budzik, Gabriela Giedyk, Natalia Greliak, Kacper Kacprzak, Natalia Kopycka, Paweł Strzylak, Sandra Uliasz, Jakub Więckowski pod opieką p. Elżbiety Popiel dotyczył zwiększenia świadomoœci i wiedzy uczniów na temat zasad dobrego wychowania w życiu codziennym, podkreślenia szacunku dla języka polskiego, uświadomienia konieczności dbania o czystość i poprawność języka, rozwijania sprawności komunikacyjnej uczniów. Założeniem projektu było kształtowanie postawy kulturalnego stylu bycia w różnych sytuacjach. Nawyki stylu bycia kształtują się już od najmłodszych lat. Pewne postawy nabyte za młodu, pozostaną na dalsze lata życia, dlatego każdy człowiek powinien wiedzieć, jak się zachować w różnych sytuacjach: w kinie, w teatrze, w szkole, w bibliotece, na przyjęciu.
Zasady dobrego wychowania obowiązują zawsze i wszędzie i po prostu trzeba je znać, dlatego projekt został tak opracowany, aby uczniowie mogli wykazać się w wielu różnych działaniach. Podczas jego realizacji przygotowali gazetkę na korytarzu szkolnym pod tytułem Kulturalny uczeń, prezentację multimedialną Savoir vivre, czyli dobre maniery zawsze i wszędzie, przedstawienie Grzeczność nie jest nauką łatwą, konkurs Mistrz dobrych manier. Program projektu realizowaliśmy w przekonaniu, że nasze działania będą miały pozytywne odzwierciedlenia w życiu naszej szkoły i podniosą poziom kultury osobistej społeczności uczniowskiej, to natomiast wpłynie na wyeliminowanie przejawów zachowań agresywnych wśród uczniów.

JĘZYK ANGIELSKI W ŻYCIU CODZIENNYM - SŁOWA ANGIELSKIE W JĘZYKU POLSKIM

Język angielski w życiu codziennym, słowa angielskie w języku polskim to temat projektu edukacyjnego wybranego przez zespół uczniów z klasy drugiej. Liderem zespołu wybrany został Łukasz Syta i poradził sobie z tą rolą doskonale. Pod jego czujnym okiem i opieką pani Izabeli Michalskiej pracowali: Wiktoria Sitarek, Piotr Grochowski, Krystian Mędra, Michał Dudek, Mateusz Zgiep, Adrian Pakuła. Członkowie zespołu wykonali wspaniałą robotę biorąc pod lupę współczesną polszczyznę i obserwując częstotliwość występowania wyrazówangielskich w języku polskim. Wyniki pracy były zatrważające – wiele, zbyt wiele wyrazów polskich jest zastępowanych angielskimi.
Nie ma potrzeby mówienia o bonusach, gdy można powiedzieć o nagrodach lub używać słowa dil (ang. deal) zamiast porozumienie. Podobnie rzecz się ma z alienacją, balansem czy percepcją lub ewaluacją.
Wyniki swojej pracy uczniowie przedstawili podczas szkolnego Dnia Projektów, gdy elegancko ubrani zasiedli przy typowo angielskiej herbacie popijanej z porcelanowych filiżanek.

ZAPOZNANIE Z MAŁO ZNANYMI DYSCYPLINAMI SPORTOWYMI

W projekcie brało udział ośmioro uczniów klasy drugiej:

Katarzyna Grotek - Korfball
Ewelina Grzybkowska - Netball
Norbert Michrowski - Hokej pod wodą
Damian Barszcz - Bule
Dawid Kacperski - Hurling
Adrian Pakuła - Krykiet
Mateusz Świstak - Carling
Patryk Gorzelewski - Windsurfing

Uczniowie pod okiem opiekuna grupy zbierali materiały tematyczne, które 6 maja zostały zaprezentowane uczniom całej szkoły. Podstawowym źródłem informacji był internet. Praca całej grupy została przygotowana i przedstawiona w formie prezentacji multimedialnej. Celem projektu było przedstawienie i zapoznanie pozostałych uczniów szkoły z różnymi formami aktywności sportowej.

TEMATY PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH W ROKU SZKOLNYM 2015/16

1. "Dobre maniery zawsze i wszędzie." - mgr E. Popiel
2. "Remont mieszkania - tworzymy kosztorys." - mgr M. Zegarek
3. "Kryzys energetyczny! Co robić? Opcje nuklearne." - mgr Ł. Ratecka
4. "Język angielski w życiu codziennym - słowa angielskie w języku polskim." - mgr I. Michalska
5. "Znak krzyża w szkole i religii." - mgr A. Żak
6. "Tajemnicze E." - mgr K. Syta
7. "Propaganda PRL-u. Najzabawniejsze polskie kroniki filmowe." - mgr A. Badowska
8. "Miejsca, które warto zobaczyć w Londynie." - mgr A. Dąbrowska
9. "Mało znane dyscypliny sportowe." - mgr S. Gaca

Projekty realizowane na zajęciach chemii

Co to jest kwas? Jakie jest jego działanie? Do czego może służyć cytryna?
Przekonacie się sami, jak obejrzycie film jednego z uczniów Gimnazjum.

Kliknij tutaj.